| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $113M | — | $470M | — | -76.0% |
| Op. Income | -$263M | — | $160M | — | -264.3% |
| Gross Margin | 51.6% | — | 89.0% | — | -37.4pp |
| Net Margin | -248.7% | — | 27.2% | — | -275.9pp |
| EPS (Diluted) | $-6.50 | — | $2.91 | — | -323.4% |
| Free Cash Flow | -$238M | — | $135M | — | -276.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $113M |
| Cost of Revenue | $55M |
| GROSS PROFIT | $58M |
| R&D Expenses | $242M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $85M |
| SG&A Expenses | $85M |
| Other Expenses | -$7M |
| Operating Expenses | $321M |
| Cost & Expenses | $376M |
| OPERATING INCOME | -$263M |
| Interest Income | $342.0K |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | -$280M |
| Income Tax Expense | -$84.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$280M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$280M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$280M |
| D&A | $13M |
| EBIT | -$257M |
| EBITDA | -$244M |
| EPS | -$7 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$280M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $41M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$207M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$185M |
| Sales/Maturities of Investments | $204M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$31M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | -$238M |
| Net Change in Cash | -$248M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $97M |
| Short-Term Investments | $268M |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $416M |
| PP&E (Net) | $207M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $201M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $417M |
| TOTAL ASSETS | $833M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $67M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $130M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $98M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $187M |
| TOTAL LIABILITIES | $317M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $973M |
| Retained Earnings | -$442M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $516M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $516M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $833M |
| Total Debt | $95M |
| Net Debt | -$2M |