| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $376M | $285M | $189M | 31.9% | 98.9% |
| Op. Income | $60M | $23M | -$1M | 162.3% | 5052.0% |
| Gross Margin | 30.5% | 26.6% | 22.8% | 3.9pp | 7.8pp |
| Net Margin | 12.5% | 5.3% | -0.4% | 7.2pp | 12.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.22 | $0.07 | $-0.00 | 211.2% | 6570.6% |
| Free Cash Flow | $3M | -$11M | $31M | 128.7% | -90.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $376M |
| Cost of Revenue | $261M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $315M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $128.0K |
| Interest Expense | $222.0K |
| Other Income/Expenses | -$15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $376M |
| Cost of Revenue | $261M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $315M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $128.0K |
| Interest Expense | $222.0K |
| Other Income/Expenses | -$15.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $60M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $47M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $47M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $20M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $47M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $813.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$34M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$28M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $78M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $403M |
| Inventory | $90M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $583M |
| PP&E (Net) | $314M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $382M |
| TOTAL ASSETS | $965M |
| Account Payables | $102M |
| Short-Term Debt | $28M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $173M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $26M |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $85M |
| TOTAL LIABILITIES | $258M |
| Common Stock | $22M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $705M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $707M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $707M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $965M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | -$33M |