| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $285M | $268M | $183M | 6.1% | 55.9% |
| Op. Income | $23M | $20M | -$11M | 14.8% | 318.9% |
| Gross Margin | 26.6% | 25.2% | 19.9% | 1.4pp | 6.7pp |
| Net Margin | 5.3% | 4.6% | -5.3% | 0.7pp | 10.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.06 | $-0.05 | 17.8% | 255.7% |
| Free Cash Flow | -$11M | -$1M | -$2M | -664.7% | -335.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $285M |
| Cost of Revenue | $209M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $262M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $15.0K |
| Interest Expense | $178.0K |
| Other Income/Expenses | $341.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $285M |
| Cost of Revenue | $209M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $262M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $15.0K |
| Interest Expense | $178.0K |
| Other Income/Expenses | $341.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $40M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$32M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$910.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $73M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $343M |
| Inventory | $84M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $517M |
| PP&E (Net) | $304M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $374M |
| TOTAL ASSETS | $891M |
| Account Payables | $77M |
| Short-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $139M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $25M |
| Other Non-Current Liabilities | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $94M |
| TOTAL LIABILITIES | $233M |
| Common Stock | $22M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $657M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $658M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $658M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $891M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$25M |