| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $306M | $269M | $234M | 13.9% | 30.9% |
| Op. Income | -$16M | -$20M | -$18M | 21.0% | 13.5% |
| Gross Margin | 58.3% | 59.1% | 56.6% | -0.8pp | 1.7pp |
| Net Margin | -3.9% | -7.8% | -8.1% | 3.9pp | 4.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.11 | $-0.11 | 43.2% | 43.2% |
| Free Cash Flow | $48M | -$61M | -$53M | 178.2% | 190.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $306M |
| Cost of Revenue | $128M |
| GROSS PROFIT | $179M |
| R&D Expenses | $68M |
| Selling & Marketing | $77M |
| General & Administrative | $46M |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $194M |
| Cost & Expenses | $322M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $745.0K |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $37M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$17M |
| Change in Working Capital | $37M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$135M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$145M |
| FREE CASH FLOW | $48M |
| Net Change in Cash | -$100M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $185M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $479M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $841M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $110M |
| TOTAL ASSETS | $950M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $246M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $342M |
| Long-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $371M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$524M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$404.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $579M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $579M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $950M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$155M |