| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $337M | $306M | $242M | 9.8% | 39.3% |
| Op. Income | $368.0K | -$16M | -$37M | 102.3% | 101.0% |
| Gross Margin | 59.2% | 58.3% | 55.7% | 0.9pp | 3.4pp |
| Net Margin | 0.6% | -3.9% | -14.8% | 4.5pp | 15.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.06 | $-0.20 | 114.9% | 104.7% |
| Free Cash Flow | $143M | $48M | $32M | 199.0% | 340.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $337M |
| Cost of Revenue | $137M |
| GROSS PROFIT | $199M |
| R&D Expenses | $68M |
| Selling & Marketing | $75M |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $126M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $199M |
| Cost & Expenses | $336M |
| OPERATING INCOME | $368.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $760.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $337M |
| Cost of Revenue | $137M |
| GROSS PROFIT | $199M |
| R&D Expenses | $68M |
| Selling & Marketing | $75M |
| General & Administrative | $51M |
| SG&A Expenses | $126M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $199M |
| Cost & Expenses | $336M |
| OPERATING INCOME | $368.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $760.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $39M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $98M |
| OPERATING CASH FLOW | $147M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$15M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $143M |
| Net Change in Cash | $138M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $324M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $293M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $861M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $109M |
| TOTAL ASSETS | $970M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $228M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $324M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $340M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$523M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $631M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $631M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $970M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$311M |