| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | $55M | $50M | 11.4% | 22.1% |
| Op. Income | $5M | $4M | $2M | 38.1% | 112.4% |
| Gross Margin | 32.7% | 31.8% | 32.4% | 1.0pp | 0.3pp |
| Net Margin | 13.4% | 5.2% | 3.7% | 8.2pp | 9.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.59 | $0.20 | $0.13 | 195.0% | 353.8% |
| Free Cash Flow | $2M | -$2M | -$4M | 236.2% | 162.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $44.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$215.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $863.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $41M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $44.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$215.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $863.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $863.0K |
| Stock-Based Compensation | $140.0K |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $252.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$959.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$15.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$809.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$462.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $80M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $153M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $180M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $678.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $85.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $766.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $44M |
| Common Stock | $685.0K |
| Additional Paid-In Capital | $66M |
| Retained Earnings | $68M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $800.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $136M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $136M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $180M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$32M |