| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $44M | $53M | $66M | -16.1% | -33.0% |
| Op. Income | -$2M | $1M | $7M | -232.2% | -127.1% |
| Gross Margin | 28.4% | 32.8% | 33.2% | -4.4pp | -4.7pp |
| Net Margin | -4.1% | 2.3% | 8.4% | -6.4pp | -12.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.13 | $0.09 | $0.39 | -252.4% | -133.3% |
| Free Cash Flow | -$715.0K | -$126.0K | -$5M | -467.5% | 86.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $44M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $86.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$345.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$494.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $283.0K |
| Deferred Income Tax | $51.0K |
| Other Non-Cash Items | $262.0K |
| Change in Working Capital | $885.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $800.0K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$845.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$830.0K |
| FREE CASH FLOW | -$715.0K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $117M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $167M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $182.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $30M |
| TOTAL ASSETS | $196M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $582.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $99.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $666.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $714.0K |
| Additional Paid-In Capital | $72M |
| Retained Earnings | $85M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $159M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $159M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $196M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$21M |