| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $141M | — | $158M | — | -10.6% |
| Op. Income | $1M | — | $6M | — | -80.4% |
| Gross Margin | 29.5% | — | 29.6% | — | -0.2pp |
| Net Margin | 0.9% | — | 5.4% | — | -4.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | — | $0.50 | — | -84.0% |
| Free Cash Flow | $7M | — | -$49M | — | 114.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $141M |
| Cost of Revenue | $100M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$567.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $642.0K |
| Income Tax Expense | $160.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $482.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $766.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $642.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $141M |
| Cost of Revenue | $100M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $40M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$567.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $642.0K |
| Income Tax Expense | $160.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $482.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $766.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $642.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $619.0K |
| Deferred Income Tax | $145.0K |
| Other Non-Cash Items | $595.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$83M |
| Sales/Maturities of Investments | $154M |
| Other Investing Activities | $72.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $67M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$18M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $58M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $102M |
| Short-Term Investments | $39M |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $34M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $203M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $908.0K |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $217M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $245.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $32M |
| Common Stock | $738.0K |
| Additional Paid-In Capital | $74M |
| Retained Earnings | $102M |
| Treasury Stock | -$105.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $185M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $185M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $217M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$102M |