| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $568M | — | $557M | — | 2.0% |
| Op. Income | $10M | — | $8M | — | 32.9% |
| Gross Margin | 23.9% | — | 23.8% | — | 0.1pp |
| Net Margin | -1.5% | — | 7.3% | — | -8.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.47 | — | $2.30 | — | -120.4% |
| Free Cash Flow | $23M | — | -$16M | — | 245.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $568M |
| Cost of Revenue | $433M |
| GROSS PROFIT | $136M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $125M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $125M |
| Cost & Expenses | $558M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | -$218.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $45.0K |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $687.0K |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | -$196.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $583.0K |
| Other Investing Activities | -$256.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$66M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $62M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $110M |
| Inventory | $94M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $250M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $758.0K |
| Long-Term Investments | $397.0K |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $36M |
| TOTAL ASSETS | $286M |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $81M |
| Long-Term Debt | $56M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $64M |
| TOTAL LIABILITIES | $145M |
| Common Stock | $949.0K |
| Additional Paid-In Capital | $120M |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $141M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $141M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $286M |
| Total Debt | $56M |
| Net Debt | $16M |