| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $557M | — | $529M | — | 5.3% |
| Op. Income | $8M | — | $12M | — | -37.0% |
| Gross Margin | 23.8% | — | 24.3% | — | -0.5pp |
| Net Margin | 7.3% | — | -0.5% | — | 7.8pp |
| EPS (Diluted) | $2.30 | — | $-0.15 | — | 1633.3% |
| Free Cash Flow | -$16M | — | -$754.0K | — | -2031.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $557M |
| Cost of Revenue | $425M |
| GROSS PROFIT | $132M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $125M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $125M |
| Cost & Expenses | $550M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $634.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $39M |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $557M |
| Cost of Revenue | $425M |
| GROSS PROFIT | $132M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $125M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $125M |
| Cost & Expenses | $550M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $634.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $39M |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $41M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $41M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $845.0K |
| Deferred Income Tax | $309.0K |
| Other Non-Cash Items | -$43M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $78M |
| Purchases of Investments | -$274.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | $80M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$63M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$71M |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | $426.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $106M |
| Inventory | $110M |
| Other Current Assets | $64M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $303M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $389.0K |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $46M |
| TOTAL ASSETS | $349M |
| Account Payables | $56M |
| Short-Term Debt | $66M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $155M |
| Long-Term Debt | $56M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57M |
| TOTAL LIABILITIES | $213M |
| Common Stock | $948.0K |
| Additional Paid-In Capital | $119M |
| Retained Earnings | $22M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $137M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $137M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $349M |
| Total Debt | $121M |
| Net Debt | $104M |