| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | $3M | 5.8% | -3.2% |
| Op. Income | -$556.2K | -$80.4K | $95.2K | -591.6% | -683.9% |
| Gross Margin | 42.5% | 44.5% | 42.2% | -2.0pp | 0.4pp |
| Net Margin | -18.0% | -2.3% | 3.6% | -15.7pp | -21.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.00 | $0.01 | -725.0% | -353.8% |
| Free Cash Flow | -$697.1K | $1M | $305.2K | -148.4% | -328.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$556.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $136.4K |
| Other Income/Expenses | -$136.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$692.5K |
| Income Tax Expense | -$233.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$459.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$459.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$464.5K |
| D&A | $12.4K |
| EBIT | -$556.2K |
| EBITDA | -$543.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$459.2K |
| Depreciation & Amortization | $12.4K |
| Stock-Based Compensation | $26.8K |
| Deferred Income Tax | -$220.0K |
| Other Non-Cash Items | $134.7K |
| Change in Working Capital | -$190.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$695.6K |
| Capital Expenditure | -$1.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $458.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$697.1K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $81.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $119.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $220.0K |
| Other Non-Current Assets | $276.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $615.3K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $577.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $457.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $56.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $514.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $500 |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$430.4K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$515.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $457.3K |
| Net Debt | -$2M |