| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | $10M | — | 25.5% |
| Op. Income | -$93.9K | — | $369.4K | — | -125.4% |
| Gross Margin | 42.6% | — | 43.1% | — | -0.5pp |
| Net Margin | -0.3% | — | 3.8% | — | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | — | $0.03 | — | -110.6% |
| Free Cash Flow | -$172.9K | — | $203.3K | — | -185.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$93.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $165.1K |
| Other Income/Expenses | -$165.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$259.0K |
| Income Tax Expense | -$220.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$39.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$39.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$44.3K |
| D&A | $51.9K |
| EBIT | -$93.9K |
| EBITDA | -$42.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$39.0K |
| Depreciation & Amortization | $51.9K |
| Stock-Based Compensation | $26.8K |
| Deferred Income Tax | -$220.0K |
| Other Non-Cash Items | $134.7K |
| Change in Working Capital | -$90.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$136.1K |
| Capital Expenditure | -$36.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$36.8K |
| Net Debt Issuance | $500.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$125.6K |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$172.9K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $81.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $119.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $220.0K |
| Other Non-Current Assets | $276.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $615.3K |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $577.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $457.3K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $56.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $514.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $500 |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | -$430.4K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$515.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $457.3K |
| Net Debt | -$2M |