| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $312.2K | $164.1K | $129.9K | 90.2% | 140.4% |
| Op. Income | -$505.4K | -$513.8K | -$820.1K | 1.6% | 38.4% |
| Gross Margin | 100.0% | -230.6% | 66.2% | 330.6pp | 33.8pp |
| Net Margin | -153.7% | -287.7% | -627.7% | 133.9pp | 474.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $-0.01 | $-0.02 | -1.4% | 41.6% |
| Free Cash Flow | -$549.0K | -$523.4K | -$567.2K | -4.9% | 3.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $312.2K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $312.2K |
| R&D Expenses | $153.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $664.5K |
| Operating Expenses | $817.6K |
| Cost & Expenses | $817.6K |
| OPERATING INCOME | -$505.4K |
| Interest Income | $25.5K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $25.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$479.9K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$479.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$479.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$479.9K |
| D&A | $42.6K |
| EBIT | -$505.4K |
| EBITDA | -$462.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$479.9K |
| Depreciation & Amortization | $42.6K |
| Stock-Based Compensation | $144.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8.3K |
| Change in Working Capital | -$264.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$548.7K |
| Capital Expenditure | -$293 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$549.0K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $96.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $218.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $56.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $274.4K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $50.9K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $360 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $277.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55.4K |
| TOTAL LIABILITIES | $332.8K |
| Common Stock | $3.4K |
| Additional Paid-In Capital | $128M |
| Retained Earnings | -$124M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $267.7K |
| Net Debt | -$2M |