| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $489.6K | $313.4K | $185.0K | 56.2% | 164.6% |
| Op. Income | -$116.1K | -$469.8K | -$525.3K | 75.3% | 77.9% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | -205.2% | 0.0pp | 305.2pp |
| Net Margin | -19.2% | -141.2% | -266.8% | 122.0pp | 247.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $-0.01 | $-0.01 | 78.8% | 81.0% |
| Free Cash Flow | -$187.0K | -$391.2K | -$626.4K | 52.2% | 70.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $489.6K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $489.6K |
| R&D Expenses | $128.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $476.9K |
| Operating Expenses | $605.7K |
| Cost & Expenses | $605.7K |
| OPERATING INCOME | -$116.1K |
| Interest Income | $22.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $22.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$94.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$94.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$94.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$94.0K |
| D&A | $42.2K |
| EBIT | -$116.1K |
| EBITDA | -$73.9K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$94.0K |
| Depreciation & Amortization | $42.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$135.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$186.9K |
| Capital Expenditure | -$104 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$104 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$187.0K |
| Net Change in Cash | -$187.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $204.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $134.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $56.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $190.1K |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $61.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $125.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $390.0K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $390.0K |
| Common Stock | $3.4K |
| Additional Paid-In Capital | $128M |
| Retained Earnings | -$125M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $163.8K |
| Net Debt | -$2M |