| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $469M | — | $408M | — | 14.9% |
| Op. Income | $86M | — | $84M | — | 2.1% |
| Gross Margin | 56.0% | — | 51.7% | — | 4.4pp |
| Net Margin | 13.1% | — | 17.2% | — | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.37 | — | $0.42 | — | -12.7% |
| Free Cash Flow | $96M | — | $89M | — | 7.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $469M |
| Cost of Revenue | $206M |
| GROSS PROFIT | $263M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $136M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $177M |
| Cost & Expenses | $383M |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $93M |
| Income Tax Expense | $32M |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $62M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $96M |
| EBITDA | $129M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $469M |
| Cost of Revenue | $206M |
| GROSS PROFIT | $263M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $136M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $177M |
| Cost & Expenses | $383M |
| OPERATING INCOME | $86M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $93M |
| Income Tax Expense | $32M |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $62M |
| D&A | $33M |
| EBIT | $96M |
| EBITDA | $129M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $62M |
| Depreciation & Amortization | $33M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $32M |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $116M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | -$159M |
| Purchases of Investments | -$361M |
| Sales/Maturities of Investments | $368M |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$167M |
| Net Debt Issuance | $78M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $76M |
| FREE CASH FLOW | $96M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $618.8K |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $677.5K |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $722.2K |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $113.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $35M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $534.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $30.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $366.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $116.9K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | $21M |
| Treasury Stock | -$132.2K |
| Accum. Other Comp. Income | $441.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $35M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | $4M |