| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.9B | — | $1.6B | — | 13.5% |
| Op. Income | $170M | — | $222M | — | -23.4% |
| Gross Margin | 53.8% | — | 54.2% | — | -0.4pp |
| Net Margin | 11.2% | — | 12.2% | — | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.25 | — | $1.20 | — | 3.8% |
| Free Cash Flow | $252M | — | $225M | — | 11.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.9B |
| Cost of Revenue | $856M |
| GROSS PROFIT | $998M |
| R&D Expenses | $164M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $665M |
| Operating Expenses | $828M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $170M |
| Interest Income | $133.7K |
| Interest Expense | $147.2K |
| Other Income/Expenses | $22M |
| INCOME BEFORE TAX | $191M |
| Income Tax Expense | -$16M |
| Net Income from Continuing Ops | $207M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $207M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $207M |
| D&A | $132M |
| EBIT | $311M |
| EBITDA | $444M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.9B |
| Cost of Revenue | $856M |
| GROSS PROFIT | $998M |
| R&D Expenses | $164M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $665M |
| Operating Expenses | $828M |
| Cost & Expenses | $1.7B |
| OPERATING INCOME | $170M |
| Interest Income | $133.7K |
| Interest Expense | $147.2K |
| Other Income/Expenses | $22M |
| INCOME BEFORE TAX | $191M |
| Income Tax Expense | -$16M |
| Net Income from Continuing Ops | $207M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $207M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $207M |
| D&A | $132M |
| EBIT | $311M |
| EBITDA | $444M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $207M |
| Depreciation & Amortization | $132M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$16M |
| Other Non-Cash Items | $67M |
| Change in Working Capital | -$80M |
| OPERATING CASH FLOW | $317M |
| Capital Expenditure | -$65M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.2B |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$52M |
| Net Debt Issuance | -$204M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$42M |
| Other Financing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$267M |
| FREE CASH FLOW | $252M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $288.2K |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $962.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $560.6K |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $677.7K |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $118.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $33M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $268.1K |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $274.6K |
| Deferred Tax Liabilities | $38.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $126.9K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $623.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $116.6K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | $20M |
| Treasury Stock | -$141.2K |
| Accum. Other Comp. Income | $339.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $22M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $22M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $33M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $3M |