| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $73M | $69M | $65M | 5.1% | 12.3% |
| Op. Income | $991.0K | -$6.0K | -$7M | 16616.7% | 113.4% |
| Gross Margin | 80.8% | 80.7% | 80.3% | 0.1pp | 0.6pp |
| Net Margin | 3.4% | 4.5% | -9.0% | -1.2pp | 12.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.07 | $-0.14 | -22.3% | 140.1% |
| Free Cash Flow | $12M | $13M | $2M | -12.1% | 580.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $59M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | $991.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $991.0K |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $59M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $72M |
| OPERATING INCOME | $991.0K |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $991.0K |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$109M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $81M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3.2K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14.8K |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $99M |
| Short-Term Investments | $177M |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $321M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $68M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $30M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $154M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $298M |
| TOTAL ASSETS | $619M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $106M |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $168M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $65M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $93M |
| TOTAL LIABILITIES | $262M |
| Common Stock | $754.0K |
| Additional Paid-In Capital | $555M |
| Retained Earnings | $126M |
| Treasury Stock | -$367M |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $316M |
| Minority Interest | $41M |
| TOTAL EQUITY | $357M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $619M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | -$80M |