| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $67M | $65M | $66M | 3.4% | 2.5% |
| Op. Income | -$1M | -$4M | -$9M | 67.0% | 85.8% |
| Gross Margin | 80.6% | 80.3% | 80.6% | 0.3pp | 0.0pp |
| Net Margin | 2.5% | -1.9% | -8.9% | 4.4pp | 11.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $-0.03 | $-0.13 | 231.7% | 129.7% |
| Free Cash Flow | $22M | $19M | $3M | 13.7% | 572.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $67M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$196.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $6.9K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $292M |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $427M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $68M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $175M |
| TOTAL ASSETS | $602M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $112M |
| Other Current Liabilities | $46M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $166M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $70M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $99M |
| TOTAL LIABILITIES | $265M |
| Common Stock | $748.0K |
| Additional Paid-In Capital | $543M |
| Retained Earnings | $120M |
| Treasury Stock | -$367M |
| Accum. Other Comp. Income | -$413.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $297M |
| Minority Interest | $40M |
| TOTAL EQUITY | $337M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $602M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | -$68M |