| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | $36M | $10M | -11.7% | 212.1% |
| Op. Income | -$11M | -$13M | -$17M | 12.6% | 37.0% |
| Gross Margin | -0.4% | 5.8% | -73.9% | -6.2pp | 73.6pp |
| Net Margin | -31.7% | 63.0% | -188.7% | -94.7pp | 156.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.46 | $1.01 | $-0.88 | -145.5% | 47.7% |
| Free Cash Flow | -$19M | -$5M | -$7M | -276.6% | -160.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | -$117.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$144.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$895.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $97M |
| Short-Term Investments | $25.0K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $244.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $105M |
| PP&E (Net) | $533M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $15M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $590M |
| TOTAL ASSETS | $695M |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $101M |
| Long-Term Debt | $239M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $491M |
| TOTAL LIABILITIES | $592M |
| Common Stock | $249.0K |
| Additional Paid-In Capital | $151M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | -$40M |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $103M |
| Minority Interest | $993.0K |
| TOTAL EQUITY | $104M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $695M |
| Total Debt | $495M |
| Net Debt | $397M |