| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36M | $21M | $3M | 69.1% | 953.0% |
| Op. Income | -$13M | -$14M | -$22M | 10.3% | 43.5% |
| Gross Margin | 5.8% | -15.2% | -345.6% | 21.0pp | 351.5pp |
| Net Margin | 63.0% | 89.0% | -663.4% | -26.0pp | 726.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.01 | $0.86 | $-1.04 | 17.4% | 197.1% |
| Free Cash Flow | -$5M | -$5M | -$19M | 8.0% | 73.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $41M |
| INCOME BEFORE TAX | $28M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $37M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$79.0K |
| Other Non-Cash Items | -$48M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $76M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $73M |
| Net Debt Issuance | $9M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $78M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $118M |
| Short-Term Investments | $25.0K |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $245.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $131M |
| PP&E (Net) | $545M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $16M |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $601M |
| TOTAL ASSETS | $732M |
| Account Payables | $60M |
| Short-Term Debt | $27M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $120M |
| Long-Term Debt | $246M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $495M |
| TOTAL LIABILITIES | $615M |
| Common Stock | $249.0K |
| Additional Paid-In Capital | $151M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | -$40M |
| Accum. Other Comp. Income | $8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $116M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $117M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $732M |
| Total Debt | $499M |
| Net Debt | $381M |