| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $13M | — | -71.9% | — |
| Op. Income | $29M | -$10M | — | 392.3% | — |
| Gross Margin | 55.2% | 32.8% | — | 22.4pp | — |
| Net Margin | 1396.0% | -29.1% | — | 1425.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $256.00 | $-20.00 | — | 1380.0% | — |
| Free Cash Flow | -$7M | -$2M | — | -196.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$39M |
| Operating Expenses | -$27M |
| Cost & Expenses | -$25M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $421.0K |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $60M |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $111M |
| EPS | $256 |
| EPS Diluted | $256 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | -$39M |
| Operating Expenses | -$27M |
| Cost & Expenses | -$25M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $421.0K |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $60M |
| EBIT | $51M |
| EBITDA | $111M |
| EPS | $256 |
| EPS Diluted | $256 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $50M |
| Depreciation & Amortization | $60M |
| Stock-Based Compensation | $144.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$121M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$296.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $15.0K |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $47M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | -$60M |
| Intangible Assets | $66M |
| Long-Term Investments | $146.0K |
| Tax Assets | -$146.0K |
| Other Non-Current Assets | $146.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $59M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $43M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $48M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $57M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $383M |
| Retained Earnings | -$383M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $59M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$11M |