| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $62M | — | $86M | — | -27.9% |
| Op. Income | -$43M | — | -$81M | — | 47.2% |
| Gross Margin | 46.1% | — | 42.4% | — | 3.7pp |
| Net Margin | -116.0% | — | -114.0% | — | -2.0pp |
| EPS (Diluted) | $-600.00 | — | $-1000.00 | — | 40.0% |
| Free Cash Flow | -$29M | — | -$65M | — | 54.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $62M |
| Cost of Revenue | $33M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $71M |
| Cost & Expenses | $105M |
| OPERATING INCOME | -$43M |
| Interest Income | $140.0K |
| Interest Expense | $41M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | -$72M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$72M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$72M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$72M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$22M |
| EPS | -$600 |
| EPS Diluted | -$600 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$72M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $21M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$29M |
| Capital Expenditure | -$198.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $20M |
| Short-Term Investments | $15.0K |
| Net Receivables | $38M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $86M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $66M |
| Long-Term Investments | $150.0K |
| Tax Assets | -$150.0K |
| Other Non-Current Assets | $150.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $73M |
| TOTAL ASSETS | $159M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $115M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $50M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $197M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $207M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $383M |
| Retained Earnings | -$434M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$48M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$48M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $159M |
| Total Debt | $123M |
| Net Debt | $103M |