| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $159M | $147M | $141M | 7.8% | 12.8% |
| Op. Income | -$24M | -$29M | -$14M | 17.8% | -73.7% |
| Gross Margin | 72.7% | 71.2% | 72.6% | 1.5pp | 0.1pp |
| Net Margin | -18.7% | -20.7% | -10.9% | 2.0pp | -7.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.47 | $-0.45 | $-0.23 | -4.4% | -104.3% |
| Free Cash Flow | $16M | $19M | $24M | -12.2% | -32.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $159M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $43M |
| Selling & Marketing | $48M |
| General & Administrative | $37M |
| SG&A Expenses | $84M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $139M |
| Cost & Expenses | $183M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$736.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$25M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $836.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$30M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $30M |
| Deferred Income Tax | -$14.0K |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $872.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$179.0K |
| Acquisitions (Net) | $500.0K |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$679.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$50M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $900.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$49M |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | -$32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $454M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $201M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $696M |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $363M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $470M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $84M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $176M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $79M |
| TOTAL LIABILITIES | $255M |
| Common Stock | $15M |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | -$2.3B |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $912M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $912M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | -$404M |