| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $147M | $142M | $127M | 3.4% | 15.6% |
| Op. Income | -$29M | -$26M | -$6M | -13.7% | -371.1% |
| Gross Margin | 71.2% | 71.2% | 72.4% | 0.1pp | -1.2pp |
| Net Margin | -20.7% | -19.1% | -5.1% | -1.6pp | -15.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.45 | $-0.40 | $-0.09 | -12.5% | -376.2% |
| Free Cash Flow | $19M | -$35M | $10M | 153.3% | 86.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $105M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $46M |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $134M |
| Cost & Expenses | $176M |
| OPERATING INCOME | -$29M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$30M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$30M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $31.0K |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $400.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$40M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$706.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$41M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | -$23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $486M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $188M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $705M |
| PP&E (Net) | $51M |
| Goodwill | $363M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $46M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $484M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $70M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $150M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78M |
| TOTAL LIABILITIES | $228M |
| Common Stock | $15M |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | $1.4B |
| Treasury Stock | -$2.2B |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $960M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $960M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $51M |
| Net Debt | -$435M |