| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $135M | $116M | — | 15.9% | — |
| Op. Income | $6M | -$2M | — | 412.2% | — |
| Gross Margin | 41.4% | 43.6% | — | -2.2pp | — |
| Net Margin | 3.0% | -3.0% | — | 6.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.60 | $-1.60 | — | 200.0% | — |
| Free Cash Flow | -$4M | $5M | — | -175.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $135M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $10.0K |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $45.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $135M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $10.0K |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $45.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$58.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$720.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$710.0K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $858.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $108M |
| Inventory | $57M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $204M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $355.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $221M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $82M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $174M |
| Long-Term Debt | $130M |
| Deferred Revenue NC | $33M |
| Deferred Tax Liabilities | $734.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $171M |
| TOTAL LIABILITIES | $344M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $468M |
| Retained Earnings | -$598M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$123M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$123M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $221M |
| Total Debt | $130M |
| Net Debt | $100M |