| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $116M | $120M | — | -3.1% | — |
| Op. Income | -$2M | -$50M | — | 96.4% | — |
| Gross Margin | 43.6% | 45.6% | — | -2.1pp | — |
| Net Margin | -3.0% | -43.7% | — | 40.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.60 | $-32.00 | — | 95.0% | — |
| Free Cash Flow | $5M | $4M | — | 31.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116M |
| Cost of Revenue | $66M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $26M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $155.0K |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $116M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $377.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$479.0K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $75.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$529.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$15.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$544.0K |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | -$27.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $626.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $57M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $192M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $403.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $209M |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $300.0K |
| Deferred Revenue | $87M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $165M |
| Long-Term Debt | $131M |
| Deferred Revenue NC | $33M |
| Deferred Tax Liabilities | $947.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $173M |
| TOTAL LIABILITIES | $338M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $467M |
| Retained Earnings | -$602M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$129M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$129M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $209M |
| Total Debt | $131M |
| Net Debt | $97M |