| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $154M | $149M | $142M | 3.5% | 8.4% |
| Op. Income | $45M | $48M | $44M | -6.5% | 3.1% |
| Gross Margin | 81.3% | 82.2% | 81.2% | -1.0pp | 0.1pp |
| Net Margin | 30.0% | 29.4% | 32.8% | 0.6pp | -2.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.24 | $1.17 | $1.24 | 6.0% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $58M | $49M | $91M | 18.1% | -36.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $154M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $125M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $109M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $52M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $154M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $125M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $109M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $52M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $46M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $61M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$114M |
| Sales/Maturities of Investments | $55M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$63M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$44M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $223.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$44M |
| FREE CASH FLOW | $58M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $235M |
| Short-Term Investments | $151M |
| Net Receivables | $115M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $537M |
| PP&E (Net) | $69M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $187M |
| Tax Assets | $78M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $372M |
| TOTAL ASSETS | $908M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $338M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $389M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $23M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $70M |
| TOTAL LIABILITIES | $459M |
| Common Stock | $37.0K |
| Additional Paid-In Capital | $642M |
| Retained Earnings | -$193M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$293.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $450M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $450M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $908M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$188M |