| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $2M | -4.2% | 100.7% |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$8M | 39.7% | 80.2% |
| Gross Margin | 56.3% | 47.0% | -147.2% | 9.2pp | 203.4pp |
| Net Margin | -42.4% | -70.6% | -487.6% | 28.2pp | 445.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.98 | $-12.48 | 62.2% | 97.0% |
| Free Cash Flow | -$687.0K | -$683.0K | $936.0K | -0.6% | -173.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $69.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $347.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $947.0K |
| Stock-Based Compensation | $251.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $314.0K |
| Change in Working Capital | -$639.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$687.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$34.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$687.0K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $682.0K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $99.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $779.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $13.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $121.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $913.0K |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $341.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $55.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $237.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $179M |
| Retained Earnings | -$177M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $321.0K |
| Net Debt | -$3M |