| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $4M | -9.4% | -14.3% |
| Op. Income | -$3M | -$4M | -$4M | 39.7% | 24.2% |
| Gross Margin | 47.0% | 55.5% | 45.4% | -8.4pp | 1.6pp |
| Net Margin | -70.6% | -104.4% | -13.9% | 33.8pp | -56.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.98 | $-1.88 | $-0.87 | 47.9% | -12.6% |
| Free Cash Flow | -$683.0K | -$659.0K | -$2M | -3.6% | 66.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$12.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $981.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $981.0K |
| Stock-Based Compensation | $960.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $49.0K |
| Change in Working Capital | $39.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$683.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$33.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $132.0K |
| FREE CASH FLOW | -$683.0K |
| Net Change in Cash | -$551.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $791.0K |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $635.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $998.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $830.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $121.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $555.0K |
| Other Current Liabilities | $250.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $99.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $296.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $178M |
| Retained Earnings | -$176M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $411.0K |
| Net Debt | -$906.0K |