| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $5M | $4M | 4.6% | 25.9% |
| Op. Income | -$336.0K | -$597.0K | -$854.0K | 43.7% | 60.7% |
| Gross Margin | 48.6% | 43.7% | 46.5% | 4.8pp | 2.1pp |
| Net Margin | -6.7% | -12.0% | 21.4% | 5.3pp | -28.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | $-0.42 | $0.65 | 40.5% | -138.5% |
| Free Cash Flow | $521.0K | -$68.0K | $65.0K | 866.2% | 701.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $100.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$336.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $29.0K |
| Other Income/Expenses | -$29.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$365.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$365.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$365.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$365.0K |
| D&A | $382.0K |
| EBIT | -$336.0K |
| EBITDA | $46.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$365.0K |
| Depreciation & Amortization | $382.0K |
| Stock-Based Compensation | $823.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$425.0K |
| Change in Working Capital | $150.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $565.0K |
| Capital Expenditure | -$44.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44.0K |
| Net Debt Issuance | -$185.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$185.0K |
| FREE CASH FLOW | $521.0K |
| Net Change in Cash | $336.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $799.0K |
| Inventory | $724.0K |
| Other Current Assets | $239.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $45.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $618.0K |
| Short-Term Debt | $297.0K |
| Deferred Revenue | $232.0K |
| Other Current Liabilities | $955.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $77.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $631.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $115M |
| Retained Earnings | -$102M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$136.0K |