| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $2M | 15.8% | 81.1% |
| Op. Income | -$854.0K | -$1M | -$2M | 41.0% | 63.3% |
| Gross Margin | 46.5% | 50.4% | 25.0% | -3.9pp | 21.5pp |
| Net Margin | 21.4% | -38.9% | -95.8% | 60.3pp | 117.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.65 | $-1.04 | $-2.02 | 162.5% | 132.2% |
| Free Cash Flow | $65.0K | -$919.0K | -$2M | 107.1% | 104.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $100.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$854.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $925.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $925.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $925.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $925.0K |
| D&A | $314.0K |
| EBIT | -$854.0K |
| EBITDA | -$540.0K |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $925.0K |
| Depreciation & Amortization | $370.0K |
| Stock-Based Compensation | $567.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$188.0K |
| Change in Working Capital | -$7.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $114.0K |
| Capital Expenditure | -$49.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$49.0K |
| Net Debt Issuance | -$125.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$125.0K |
| FREE CASH FLOW | $65.0K |
| Net Change in Cash | -$60.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $384.0K |
| Other Current Assets | $195.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $76.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $622.0K |
| Short-Term Debt | $235.0K |
| Deferred Revenue | $110.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $106.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $531.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $113M |
| Retained Earnings | -$98M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$386.0K |