| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | $4M | 29.4% | 25.7% |
| Op. Income | -$1M | -$2M | -$2M | 41.7% | 47.3% |
| Gross Margin | 32.0% | 26.8% | 38.8% | 5.1pp | -6.9pp |
| Net Margin | -27.5% | -60.6% | -64.9% | 33.1pp | 37.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.83 | $-1.46 | $-1.88 | 43.2% | 55.9% |
| Free Cash Flow | $430.0K | -$667.0K | -$1M | 164.5% | 134.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11.0K |
| Other Income/Expenses | -$11.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $355.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$854.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $372.0K |
| Stock-Based Compensation | $299.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $281.0K |
| Change in Working Capital | $768.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $500.0K |
| Capital Expenditure | -$70.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$70.0K |
| Net Debt Issuance | $62.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $73.0K |
| FREE CASH FLOW | $430.0K |
| Net Change in Cash | $503.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $653.0K |
| Other Current Assets | $325.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $58.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $17M |
| Account Payables | $855.0K |
| Short-Term Debt | $562.0K |
| Deferred Revenue | $260.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $92.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $608.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $114M |
| Retained Earnings | -$101M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $17M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $204.0K |