| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $14M | $12M | 3.2% | 19.9% |
| Op. Income | $3M | $2M | $3M | 21.5% | -9.8% |
| Gross Margin | 71.3% | 66.3% | 83.7% | 5.0pp | -12.4pp |
| Net Margin | 14.7% | 12.5% | 19.6% | 2.2pp | -4.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.31 | $0.25 | $0.33 | 24.0% | -6.1% |
| Free Cash Flow | -$442.0K | $3M | $3M | -115.8% | -117.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $181.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $884.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $767.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $181.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $884.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $767.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $767.0K |
| Stock-Based Compensation | $74.0K |
| Deferred Income Tax | $79.0K |
| Other Non-Cash Items | -$720.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $94.0K |
| Capital Expenditure | -$536.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $7M |
| Common Stock Repurchased | -$762.0K |
| Common Dividends Paid | -$976.0K |
| Other Financing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | -$442.0K |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $912M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $912M |
| Long-Term Debt | $243M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $259M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $183.0K |
| Additional Paid-In Capital | $100M |
| Retained Earnings | $208M |
| Treasury Stock | -$178M |
| Accum. Other Comp. Income | -$7.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $130M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $130M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $243M |
| Net Debt | $196M |