| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $14M | $11M | 0.3% | 29.3% |
| Op. Income | $2M | $3M | $3M | -11.7% | -15.8% |
| Gross Margin | 66.3% | 74.2% | 90.8% | -7.9pp | -24.5pp |
| Net Margin | 12.5% | 12.9% | 19.2% | -0.4pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.25 | $0.26 | $0.29 | -3.8% | -13.8% |
| Free Cash Flow | $3M | $4M | $2M | -37.4% | 36.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $168.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $727.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $757.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $168.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $727.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $757.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $757.0K |
| Stock-Based Compensation | $49.0K |
| Deferred Income Tax | $96.0K |
| Other Non-Cash Items | $545.0K |
| Change in Working Capital | $155.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$564.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$495.0K |
| Common Dividends Paid | -$981.0K |
| Other Financing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$21M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $931M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $931M |
| Long-Term Debt | $235M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $253M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $183.0K |
| Additional Paid-In Capital | $100M |
| Retained Earnings | $207M |
| Treasury Stock | -$178M |
| Accum. Other Comp. Income | -$31.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $129M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $129M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $235M |
| Net Debt | $177M |