| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $118M | $79M | $81M | 49.0% | 45.5% |
| Op. Income | $37M | $14M | $9M | 161.4% | 296.2% |
| Gross Margin | 57.7% | 60.3% | 56.2% | -2.6pp | 1.5pp |
| Net Margin | 8.0% | -1.2% | -5.2% | 9.2pp | 13.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.01 | $-0.04 | 1073.3% | 322.0% |
| Free Cash Flow | $35M | -$3M | $12M | 1382.4% | 186.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $118M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $10M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$201.9K |
| D&A | $5M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $118M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $81M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $10M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$201.9K |
| D&A | $5M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | -$21M |
| Deferred Income Tax | $11M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $41M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $827.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$31M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$39M |
| FREE CASH FLOW | $35M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $96M |
| Inventory | $64M |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $185M |
| PP&E (Net) | $114M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $22M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $175M |
| TOTAL ASSETS | $360M |
| Account Payables | $84M |
| Short-Term Debt | $115M |
| Deferred Revenue | $29M |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $240M |
| Long-Term Debt | $340M |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $375M |
| TOTAL LIABILITIES | $614M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$327M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $15M |
| Other Equity | $50M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$255M |
| Minority Interest | $777.0K |
| TOTAL EQUITY | -$255M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $360M |
| Total Debt | $455M |
| Net Debt | $450M |