| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $331M | — | $325M | — | 2.1% |
| Op. Income | $60M | — | $36M | — | 66.4% |
| Gross Margin | 57.7% | — | 56.2% | — | 1.5pp |
| Net Margin | -3.2% | — | -5.2% | — | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.09 | — | $-0.15 | — | 38.3% |
| Free Cash Flow | $53M | — | $49M | — | 9.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $331M |
| Cost of Revenue | $140M |
| GROSS PROFIT | $191M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $70M |
| General & Administrative | $59M |
| SG&A Expenses | $128M |
| Other Expenses | -$844.0K |
| Operating Expenses | $128M |
| Cost & Expenses | $268M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $53M |
| Interest Expense | $53M |
| Other Income/Expenses | -$60M |
| INCOME BEFORE TAX | $849.0K |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | -$11M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $500.5K |
| D&A | $16M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | -$15M |
| Deferred Income Tax | $11M |
| Other Non-Cash Items | $54M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $71M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$200M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $201M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$41M |
| FREE CASH FLOW | $53M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $116M |
| Inventory | $64M |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $185M |
| PP&E (Net) | $114M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $28M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $22M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $175M |
| TOTAL ASSETS | $360M |
| Account Payables | $84M |
| Short-Term Debt | $115M |
| Deferred Revenue | $29M |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $240M |
| Long-Term Debt | $340M |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $375M |
| TOTAL LIABILITIES | $614M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$327M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $15M |
| Other Equity | $50M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$255M |
| Minority Interest | $777.0K |
| TOTAL EQUITY | -$255M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $360M |
| Total Debt | $455M |
| Net Debt | $450M |