| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $688M | $690M | $669M | -0.2% | 2.9% |
| Op. Income | $189M | $167M | $163M | 13.2% | 16.0% |
| Gross Margin | 40.5% | 38.1% | 37.3% | 2.4pp | 3.2pp |
| Net Margin | 21.0% | 18.6% | 19.1% | 2.4pp | 1.9pp |
| EPS (Diluted) | $3.97 | $3.38 | $3.31 | 17.5% | 19.9% |
| Free Cash Flow | $133M | $168M | $163M | -20.7% | -18.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $688M |
| Cost of Revenue | $410M |
| GROSS PROFIT | $279M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $90M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $499M |
| OPERATING INCOME | $189M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $189M |
| Income Tax Expense | $44M |
| Net Income from Continuing Ops | $145M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $145M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $144M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $196M |
| EBITDA | $204M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $688M |
| Cost of Revenue | $410M |
| GROSS PROFIT | $279M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $90M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $499M |
| OPERATING INCOME | $189M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $189M |
| Income Tax Expense | $44M |
| Net Income from Continuing Ops | $145M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $145M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $144M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $196M |
| EBITDA | $204M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $145M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$60M |
| Change in Working Capital | $40M |
| OPERATING CASH FLOW | $136M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$105M |
| Sales/Maturities of Investments | $152M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $45M |
| Net Debt Issuance | -$65.0K |
| Common Stock Repurchased | -$111M |
| Common Dividends Paid | -$24M |
| Other Financing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$135M |
| FREE CASH FLOW | $133M |
| Net Change in Cash | $46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $562M |
| Short-Term Investments | $891M |
| Net Receivables | $3.7B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$5.1B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $128M |
| Intangible Assets | $180M |
| Long-Term Investments | $4.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$4.4B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $14.8B |
| Account Payables | $495M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$665M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $2.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$2.1B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $12.7B |
| Common Stock | $358.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$231M |
| Other Equity | $55M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.8B |
| Total Debt | $2.1B |
| Net Debt | $1.5B |