| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $690M | $687M | — | 0.5% | — |
| Op. Income | $167M | $168M | — | -0.4% | — |
| Gross Margin | 38.1% | 37.1% | — | 1.1pp | — |
| Net Margin | 18.6% | 19.2% | — | -0.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $3.38 | $3.56 | — | -5.1% | — |
| Free Cash Flow | $168M | $205M | — | -17.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $690M |
| Cost of Revenue | $427M |
| GROSS PROFIT | $263M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $96M |
| Operating Expenses | $96M |
| Cost & Expenses | $523M |
| OPERATING INCOME | $167M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $167M |
| Income Tax Expense | $39M |
| Net Income from Continuing Ops | $128M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $128M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $128M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $174M |
| EBITDA | $182M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $690M |
| Cost of Revenue | $427M |
| GROSS PROFIT | $263M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $96M |
| Operating Expenses | $96M |
| Cost & Expenses | $523M |
| OPERATING INCOME | $167M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $167M |
| Income Tax Expense | $39M |
| Net Income from Continuing Ops | $128M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $128M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $128M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $174M |
| EBITDA | $182M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $128M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$69M |
| Change in Working Capital | $96M |
| OPERATING CASH FLOW | $176M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$109M |
| Sales/Maturities of Investments | $85M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$31M |
| Net Debt Issuance | -$68.0K |
| Common Stock Repurchased | -$85M |
| Common Dividends Paid | -$24M |
| Other Financing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$119M |
| FREE CASH FLOW | $168M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $515M |
| Short-Term Investments | $2.6B |
| Net Receivables | $3.7B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$6.9B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $128M |
| Intangible Assets | $183M |
| Long-Term Investments | $4.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$4.5B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $14.8B |
| Account Payables | $498M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$698M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $2.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$2.1B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $12.9B |
| Common Stock | $364.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$219M |
| Other Equity | -$12M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14.8B |
| Total Debt | $2.1B |
| Net Debt | $1.6B |