| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | $25M | $25M | -35.7% | -34.8% |
| Op. Income | $12M | -$5M | -$7M | 357.3% | 270.1% |
| Gross Margin | 100.0% | 0.5% | -16.6% | 99.5pp | 116.6pp |
| Net Margin | -118.9% | -10.6% | 8.4% | -108.2pp | -127.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.59 | $-0.22 | $0.17 | -622.7% | -1035.3% |
| Free Cash Flow | -$14M | $718.0K | -$26M | -1993.7% | 48.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $845.0K |
| Other Income/Expenses | -$32M |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $111.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$42.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $0 |
| EBITDA | $0 |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $153.0K |
| Stock-Based Compensation | $43.0K |
| Deferred Income Tax | -$349.0K |
| Other Non-Cash Items | $517.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$934.0K |
| Acquisitions (Net) | $934.0K |
| Purchases of Investments | -$63M |
| Sales/Maturities of Investments | $67M |
| Other Investing Activities | -$165.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | -$341.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $143M |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$122M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $90M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $145M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $145M |
| TOTAL ASSETS | $312M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $86M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $92M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $82M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $107M |
| TOTAL LIABILITIES | $309M |
| Common Stock | $98M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $312M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | $14M |