| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $16M | $25M | 13.8% | -24.2% |
| Op. Income | $1M | $12M | $1M | -90.3% | 2.2% |
| Gross Margin | 26.6% | 100.0% | 25.0% | -73.4pp | 1.5pp |
| Net Margin | 1.2% | -118.9% | 4.1% | 120.1pp | -2.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-1.59 | $0.08 | 100.4% | -92.5% |
| Free Cash Flow | $8M | -$14M | -$6M | 160.1% | 235.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $877.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$151.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$1M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $231.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $74.0K |
| D&A | $148.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $877.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | -$151.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$1M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $231.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $74.0K |
| D&A | $148.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $231.0K |
| Depreciation & Amortization | $148.0K |
| Stock-Based Compensation | $32.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$268.0K |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$52M |
| Sales/Maturities of Investments | $51M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$250.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$426.0K |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $93M |
| Net Receivables | $104M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$164M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $71M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $147M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $131M |
| TOTAL ASSETS | $301M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $90M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $99M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $75M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $100M |
| TOTAL LIABILITIES | $299M |
| Common Stock | $98M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $301M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | $8M |