| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | $22M | — | -15.5% | — |
| Op. Income | -$13M | -$11M | — | -21.4% | — |
| Gross Margin | 73.9% | 74.0% | — | -0.1pp | — |
| Net Margin | -111.7% | -68.9% | — | -42.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.34 | $-0.67 | — | 49.3% | — |
| Free Cash Flow | -$3M | -$9M | — | 71.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $42.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $40.1K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$21M |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | -$21M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40.1K |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$82.2K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $794.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$69.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$790.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$859.0K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $18M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $38M |
| TOTAL ASSETS | $48M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $57M |
| Long-Term Debt | $41M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $108M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $203M |
| Retained Earnings | -$263M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$60M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$60M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $48M |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | $57M |