| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $71M | $64M | $51M | 11.6% | 38.1% |
| Op. Income | -$32M | -$29M | -$23M | -10.5% | -38.1% |
| Gross Margin | 58.8% | 60.3% | 62.0% | -1.6pp | -3.3pp |
| Net Margin | -38.5% | -14.6% | -31.7% | -23.9pp | -6.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.06 | $-0.17 | -347.8% | -58.8% |
| Free Cash Flow | $11M | -$17M | -$9M | 165.6% | 220.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $71M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $16M |
| Selling & Marketing | $29M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $108.0K |
| Operating Expenses | $73M |
| Cost & Expenses | $103M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | $468.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$27M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $26M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$372.0K |
| Acquisitions (Net) | -$27M |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | $740.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $271M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $312M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $625M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $274M |
| Intangible Assets | $137M |
| Long-Term Investments | $56M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $495M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $150.0K |
| Deferred Revenue | $243M |
| Other Current Liabilities | $170M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $469M |
| Long-Term Debt | $417M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $452M |
| TOTAL LIABILITIES | $921M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $660M |
| Retained Earnings | -$456M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $199M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $199M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $420M |
| Net Debt | $149M |