| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $276M | — | $192M | — | 43.4% |
| Op. Income | -$177M | — | -$83M | — | -112.4% |
| Gross Margin | 61.0% | — | 69.5% | — | -8.5pp |
| Net Margin | -56.7% | — | -55.4% | — | -1.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.61 | — | $-1.16 | — | -38.8% |
| Free Cash Flow | -$28M | — | -$39M | — | 28.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $276M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $168M |
| R&D Expenses | $60M |
| Selling & Marketing | $114M |
| General & Administrative | $110M |
| SG&A Expenses | $224M |
| Other Expenses | $62M |
| Operating Expenses | $345M |
| Cost & Expenses | $453M |
| OPERATING INCOME | -$177M |
| Interest Income | $717.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | -$156M |
| Income Tax Expense | $842.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$157M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$157M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$157M |
| D&A | $28M |
| EBIT | -$147M |
| EBITDA | -$119M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$157M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | -$287.0K |
| Other Non-Cash Items | $47M |
| Change in Working Capital | $37M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | -$39M |
| Purchases of Investments | -$53M |
| Sales/Maturities of Investments | $22M |
| Other Investing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$80M |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$28M |
| Net Change in Cash | -$96M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $215M |
| Short-Term Investments | $37M |
| Net Receivables | $324M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $610M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $245M |
| Intangible Assets | $108M |
| Long-Term Investments | $55M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $438M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $291M |
| Other Current Liabilities | $111M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $516M |
| Long-Term Debt | $425M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $454M |
| TOTAL LIABILITIES | $970M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $671M |
| Retained Earnings | -$585M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $79M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $79M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $444M |
| Net Debt | $229M |