| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | — | $15M | — | 77.4% |
| Op. Income | -$30M | — | -$13M | — | -121.4% |
| Gross Margin | 77.8% | — | 72.8% | — | 5.0pp |
| Net Margin | -243.4% | — | -121.8% | — | -121.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.76 | — | $-0.23 | — | -230.4% |
| Free Cash Flow | -$23M | — | -$11M | — | -116.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $15M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$30M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$36M |
| INCOME BEFORE TAX | -$65M |
| Income Tax Expense | -$350.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$64M |
| EBITDA | -$61M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$65M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $25M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$34.0K |
| Acquisitions (Net) | -$23M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$798.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$24M |
| Net Debt Issuance | -$150.0K |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $90M |
| NET CASH FROM FINANCING | $73M |
| FREE CASH FLOW | -$23M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $223M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $251M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $50M |
| Intangible Assets | $23M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $83M |
| TOTAL ASSETS | $334M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $43M |
| Deferred Revenue NC | $396.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $94M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $137M |
| TOTAL LIABILITIES | $172M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $545M |
| Retained Earnings | -$383M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $162M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $162M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $334M |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | -$173M |