| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | — | $78M | — | -6.8% |
| Op. Income | -$42M | — | -$88M | — | 52.1% |
| Gross Margin | 75.7% | — | 72.3% | — | 3.4pp |
| Net Margin | -74.7% | — | -133.2% | — | 58.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.63 | — | $-4.79 | — | 86.8% |
| Free Cash Flow | -$52M | — | -$34M | — | -52.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $42M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $97M |
| Cost & Expenses | $115M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | -$56M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$54M |
| Net Income Deductions | $20M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$74M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$41M |
| EBITDA | -$34M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$54M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$16M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$8M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$15M |
| Common Stock Repurchased | -$42.0K |
| Common Dividends Paid | -$30M |
| Other Financing Activities | $300M |
| NET CASH FROM FINANCING | $260M |
| FREE CASH FLOW | -$52M |
| Net Change in Cash | $200M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $196M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $216M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $28M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $53M |
| TOTAL ASSETS | $268M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $43M |
| Deferred Revenue NC | $529.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $86M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $129M |
| TOTAL LIABILITIES | $161M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $425M |
| Retained Earnings | -$318M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $107M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $107M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $268M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$148M |