| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | — | $2M | — | 249.5% |
| Op. Income | -$200M | — | -$126M | — | -58.4% |
| Gross Margin | -1682.0% | — | -3445.8% | — | 1763.8pp |
| Net Margin | -2137.5% | — | -5037.9% | — | 2900.4pp |
| EPS (Diluted) | $-10.21 | — | $-18.69 | — | 45.4% |
| Free Cash Flow | -$132M | — | -$111M | — | -18.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $152M |
| GROSS PROFIT | -$144M |
| R&D Expenses | $152M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | -$152M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $209M |
| OPERATING INCOME | -$200M |
| Interest Income | $17M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $17M |
| INCOME BEFORE TAX | -$183M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$183M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$183M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$183M |
| D&A | $358.0K |
| EBIT | -$200M |
| EBITDA | -$200M |
| EPS | -$10 |
| EPS Diluted | -$10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$183M |
| Depreciation & Amortization | $358.0K |
| Stock-Based Compensation | $41M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$132M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$372M |
| Sales/Maturities of Investments | $123M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$248M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $514M |
| FREE CASH FLOW | -$132M |
| Net Change in Cash | $134M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $215M |
| Short-Term Investments | $177M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $404M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $77M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $416.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $79M |
| TOTAL ASSETS | $483M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $110.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$837M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $654.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $445M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $445M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $483M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$214M |