| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $598M | $544M | $510M | 9.9% | 17.2% |
| Op. Income | $109M | $88M | $106M | 24.1% | 2.7% |
| Gross Margin | 72.1% | 69.3% | 70.9% | 2.8pp | 1.3pp |
| Net Margin | 16.9% | 14.2% | 20.3% | 2.6pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.39 | $1.08 | $1.48 | 28.7% | -6.1% |
| Free Cash Flow | $92M | $72M | $47M | 27.7% | 94.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $598M |
| Cost of Revenue | $167M |
| GROSS PROFIT | $431M |
| R&D Expenses | $61M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $261M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $322M |
| Cost & Expenses | $488M |
| OPERATING INCOME | $109M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $111M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $101M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $101M |
| Net Income Deductions | $7M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $94M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $120M |
| EBITDA | $142M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $598M |
| Cost of Revenue | $167M |
| GROSS PROFIT | $431M |
| R&D Expenses | $61M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $261M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $322M |
| Cost & Expenses | $488M |
| OPERATING INCOME | $109M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $111M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $101M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $101M |
| Net Income Deductions | $7M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $94M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $120M |
| EBITDA | $142M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $101M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $900.0K |
| Change in Working Capital | $700.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $148M |
| Capital Expenditure | -$56M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$68M |
| Net Debt Issuance | -$27M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$600.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$21M |
| FREE CASH FLOW | $92M |
| Net Change in Cash | $51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $953M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $366M |
| Inventory | $430M |
| Other Current Assets | $122M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $760M |
| Goodwill | $52M |
| Intangible Assets | $99M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $142M |
| Other Non-Current Assets | $165M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.1B |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $86M |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $268M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $528M |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | $40M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.1B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $469M |