| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $544M | $489M | $433M | 11.3% | 25.7% |
| Op. Income | $88M | $55M | $55M | 61.7% | 60.8% |
| Gross Margin | 69.3% | 67.7% | 67.8% | 1.6pp | 1.5pp |
| Net Margin | 14.2% | 38.6% | 12.0% | -24.4pp | 2.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.08 | $2.59 | $0.70 | -58.3% | 54.3% |
| Free Cash Flow | $72M | $64M | $34M | 11.7% | 113.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $544M |
| Cost of Revenue | $167M |
| GROSS PROFIT | $377M |
| R&D Expenses | $55M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $234M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $289M |
| Cost & Expenses | $456M |
| OPERATING INCOME | $88M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $83M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $78M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $78M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $95M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $544M |
| Cost of Revenue | $167M |
| GROSS PROFIT | $377M |
| R&D Expenses | $55M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $234M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $289M |
| Cost & Expenses | $456M |
| OPERATING INCOME | $88M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $83M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $78M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $78M |
| Net Income Deductions | -$2M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $95M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $78M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $99M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$200.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | $8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$900.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | $72M |
| Net Change in Cash | $82M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $903M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $376M |
| Inventory | $445M |
| Other Current Assets | $119M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $703M |
| Goodwill | $52M |
| Intangible Assets | $100M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $144M |
| Other Non-Current Assets | $185M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $40M |
| Short-Term Debt | $42M |
| Deferred Revenue | $23M |
| Other Current Liabilities | $286M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $506M |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.9B |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$60M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $20M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $1.4B |
| Net Debt | $496M |