| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $10M | $9M | 12.1% | 32.4% |
| Op. Income | -$1M | -$3M | -$819.0K | 54.7% | -43.8% |
| Gross Margin | 8.9% | 10.1% | 13.8% | -1.2pp | -4.8pp |
| Net Margin | -9.0% | -24.9% | -44.7% | 15.9pp | 35.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.11 | $-0.20 | 58.7% | 77.3% |
| Free Cash Flow | $40.0K | $914.0K | -$407.0K | -95.6% | 109.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $243.0K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $712.0K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $145.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $184.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$994.0K |
| Income Tax Expense | $55.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $438.0K |
| EBIT | -$994.0K |
| EBITDA | -$556.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $438.0K |
| Stock-Based Compensation | $465.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17.0K |
| Change in Working Capital | $554.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $425.0K |
| Capital Expenditure | -$385.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$322.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$385.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $40.0K |
| Net Change in Cash | $40.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $309.0K |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $57.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $86.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $46M |
| Retained Earnings | -$30M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$1M |