| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $11M | — | -1.1% | — |
| Op. Income | -$1M | $193.0K | — | -838.9% | — |
| Gross Margin | 13.9% | 22.7% | — | -8.8pp | — |
| Net Margin | -103.4% | -2.0% | — | -101.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.47 | $-0.01 | — | -4376.2% | — |
| Free Cash Flow | $23.0K | -$94.0K | — | 124.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $28.0K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $191.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $654.0K |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $252.0K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $252.0K |
| Stock-Based Compensation | $854.0K |
| Deferred Income Tax | $9M |
| Other Non-Cash Items | $474.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $627.0K |
| Capital Expenditure | -$604.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$604.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $23.0K |
| Net Change in Cash | $23.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $491.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $236.0K |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $28M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $256.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $256.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $43M |
| Retained Earnings | -$26M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $28M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$491.0K |